de pl ch at
  poczta@carebiuro.de
carebiuro.com/

Klasy podatkowe za zachodnią granicą czyli w Niemczech

Jaka klasa podatkowa dla pracujących na firmę w Niemczech

Praca w Niemczech na etacie czy samodzielne prowadzenie firmy wymaga pełnej organizacji naszych finansów i systematycznego rozliczania podatków z niemieckim fiskusem. Każda osoba zameldowana w Niemczech, która osiąga dochody na terenie tego kraju ma obowiązek płacić też podatki.

 

Którą klasę podatkową wybrać, jak korzystnie rozliczać podatki, gdzie znajdziesz fachową pomoc księgową, która wesprze Cię w tych zadaniach dowiesz się z poniższego materiału.

Do kancelarii podatkowej Carebiuro.de zgłaszają się setki naszych polskich rodaków, których emigracja zarobkowa przywiodła do Niemiec. Tutaj mieszkają, tutaj pracują lub prowadzą własne firmy w Niemczech i tutaj muszą zmierzyć się z obowiązkiem podatkowym. Mając na uwadze fakt, że niemiecki system fiskalny jest zupełnie odmienny od polskiego postaramy się Państwa przybliżyć najistotniejsze jego elementy, bez znajomości, których trudno jest prawidłowo dbać o finanse i podatki w Niemczech.

W Niemczech system podatkowy jest oparty na przynależności obywateli do tzw. klas podatkowych, które determinują wysokość płaconych podatków. Klasa podatkowa, czyli Steuerklasse zależy od Twojego statusu cywilnego, sytuacji rodzinnej, wysokości dochodów oraz ewentualnie pobieranych zasiłków czy ulg, jakie zapewnia Ci niemiecki system fiskalny. Sprawdź do jakiej Steuerklasse w Niemczech się kwalifikujesz, jeżeli jeszcze nie podjąłeś pracy lub nie założyłeś własnej działalności, a jeżeli jesteś już aktywnym podatnikiem to zastanów się, czy klasa, do której jesteś przyporządkowany jest tą właściwą. A może jest szansa by płacić niższe podatki?

Przypisani są do niej z automatu osoby stanu wolnego, wdowcy, rozwodnicy, osoby żyjące w separacji. To grupa podatników, która odprowadza do niemieckiego najwyższe podatki na poziomie ok. 28% od swoich dochodów.

Zaliczane do niej są osoby mieszkające samotnie i samodzielnie wychowujące dzieci, które w związku z tym otrzymują ulgi podatkowe.

Najbardziej popularna wśród Polaków klasa podatkowa – należą do niej osoby pozostające w związku małżeńskim lbu stałym związku partnerskim. Polecana związkom, w których jeden z partnerów nie pracuje lub osiąga niższe dochody. Wówczas druga osoba w związku należy do V klasy podatkowej. W przypadku gdy obie osoby osiągają dochody na porównywalnym poziomie, optymalnym rozwiązaniem jest kombinacja klas III/IV.

Kolejna klasa dla małżeństw i związków partnerskich, tym razem dla osób, gdzie pod uwagę brany jest poziom podatku dochodowego, który płaci się wspólnie zgodnie z regulacją podziału dochodów.
Podział dochodów pozwala na przypisanie dochodów jednego z małżonków – drugiemu, w celu oszacowania indywidualnego podatku dochodowego, co pozwala na niższe podatki.

To następna popularna wśród Polaków klasa podatkowa, przypisane do niej małżeństwa czy związki partnerskie wybierają ją gdy współmałżonek czy partner życiowy przynależy do III klasy podatkowej.

Klasa dla szczególnie zapracowanych osób, które dochody osiągają z więcej niż jednego źródła i nie rozliczają się ryczałtowo.

Wydaje się, że niemiecki system podatkowy jest uporządkowany a mnogość klas podatkowych pozwala na trafny wybór już od samego początku pobytu w Niemczech. Życie pisze jednak różne scenariusze, nasz status cywilny się zmienia, rodzą się dzieci, odchodzą małżonkowie, odchodzimy z pracy na etacie i zaczynamy prowadzić własną firmę. Tego typu okoliczności sprawiają, że zastanawiamy się nad zmianą klasy podatkowej dla obniżenia naszych podatków. Kiedy taka operacja jest możliwa?

 

firma w niemczech

 

Kiedy mogę zmienić klasę podatkową w Niemczech?

Przede wszystkim dobra wiadomość – klasę podatkową możesz zmienić każdorazowo, gdy uznasz to za stosowne i udowodnisz urzędowi skarbowemu, że nie jest to Twoja fanaberia, lecz u podstaw decyzji leżą formalne argumenty. Jeżeli wziąłeś ślub, rozwiodłeś się, zacząłeś nową pracę – wówczas możesz ubiegać się o zmianę klasy podatkowej w Niemczech. Zdarza się, że nawet w tak uporządkowanym systemie podatkowym jak niemiecki dochodzi do pomyłek – jeżeli zostałeś przypisany do niewłaściwej klasy podatkowej także możesz ją zmienić.

 

Małżeńskie/partnerskie przypisanie do klas podatkowych

Różnica w podatku dochodowym dla osób będących w związkach, a osób samotnych jest w Niemczech dość znacząca. Nie da się ukryć, że wynika ona z konserwatywnego punktu widzenia, gdzie małżeństwa czy osoby w związkach partnerskich posiadające dodatkowo dzieci są traktowane preferencyjnie nawet w sferze podatkowej. Dopóki jednak tak jest, mogą z tych regulacji korzystać także polskie małżeństwa, z których przynajmniej jedna z osób pracuje lub prowadzi działalność gospodarczą w Niemczech.

Ponieważ gros pytań, związanych z klasami podatkowymi w Niemczech kierowanych do doradców podatkowych Carebiuro.de pochodzi szczególnie od polskich małżeństw, z których jedno pracuje w Niemczech a drugie na przykład nadal mieszka w Polsce postaramy się opisać te najbardziej częste przypadki klas podatkowych, które pozwalają na korzystne rozliczenia i płacenie niskich podatków czy nawet uzyskanie zwrotu podatku na koniec roku.

Najczęstsza sytuacja z jaką mamy do czynienia to, gdy jedno z małżonków/partnerów pracuje w Niemczech a drugie mieszka w Polsce i tam pracuje, studiuje, wychowuje dzieci czy pozostaje osobą bezrobotną. 

Przykład I: osoba pracująca w Niemczech jest głównym żywicielem rodziny i osiąga ok. 90 % zarobków winna zostać przypisana do klasy III. Jeżeli dochód jednego małżonka nie przekracza kwoty 17 tysięcy € przysługuje III klasa podatkowa pomimo osiągnięcia mniejszego ogólnego opodatkowania niż 90% łącznych zarobków. Tylko i wyłącznie przy takich regulacjach można złożyć wyjątkowo wniosek do urzędu skarbowego odnośnie uzyskania III klasy opodatkowania.

Przykład II: jedna z osób w związku małżeńskim zarabia znacznie mniej w stosunku do małżonka lub nie uzyskuje żadnych dochodów. W takiej sytuacji osoba, która zarabia znacznie więcej, przynależeć będzie do V klasy podatkowej, a partner zarabiający znacznie mniej lub nic do III klasy podatkowej.

Przykład III: Małżeństwo, w którym pracują dwie osoby a ich dochody są porównywalne będą przypisane do IV klasy podatkowej z zastosowaniem systemu podziału dochodu.

 

Wygoda w użytkowaniu

W przypadku małżeństw czy związków partnerskich zawsze warto zastanowić się nad możliwością wspólnego rozliczenia podatkowego w Niemczech. Taki model rozliczenia pozwala na korzystanie z wielu ulg czy odliczeń związanych z „rozłąką” z rodziną pozostającą w Polsce.

 

Nasze Carebiuro

Jeżeli nadal odczuwacie Państwo niedosyt informacji, związanych z klasami podatkowymi i wariantami rozliczeń podatkowych w Niemczech to zachęcamy serdecznie do kontaktu z doradcami podatkowymi Carebiuro.de Tutaj uzyskanie Państwo kompleksową informację nt. niemieckich podatków oraz wsparcie w ich obniżeniu. Carebiuro.de to Twoi doradcy podatkowi w Niemczech.

 

gewerbe w niemczech

Firma w Niemczech działa solidnie
Niemiecki rynek dla polskich pracowników - załóż firmę w Niemczech!
Gewerbe w Niemczech to nietrudna aktywność, warto ją podejmować
Gewerbe to najlepsza forma aktywności dla małych polskich firm
Składkę na ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech można oszacować online
Praca w Niemczech ma różne wymagania
Ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech za 55€
Ubezpieczenie chorobowe w Niemczech od 30€
Praca w Niemczech a ubezpieczenie zdrowotne
Ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech - Wszystkie ważne fakty
Działalność gospodarcza w Niemczech koszty
Ubezpieczenie na Gewerbe za 30€/miesiąc
Ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech EuroKV
Firma w Niemczech i podatki, Einkommensteuertabelle
Firma w Niemczech i Polacy w Niemczech
Kwoty wolne od podatku i klasy podatkowe
Firma bez zameldowania i meldunek w Niemczech
Gewerbe w Niemczech co potrzebuje?
Szybko i skutecznie – założenie firmy w Niemczech
Założenie firmy w Niemczech w 24h
Gewerbe w Niemczech czy Kindergeld – Pomoc
Zrób to tak! Twoja Gewerbe w Niemczech
Gewerbe i koszty w Niemczech
Kindergeld 2019 a Gewerbe w Niemczech
Ubezpieczenie Zdrowotne w Niemczech i twoja Firma
EuroKV polskie ubezpieczenie w Niemczech
Jak prowadzić własną działalność w Niemczech?
Zwrot podatku w Niemczech- wszystkie porady naszych ekspertów
Komu należy się zwrot podatku w Niemczech?
Klasy podatkowe za zachodnią granicą czyli w Niemczech
Wyższy zwrot podatku w Niemczech? Z Carebiuro to się uda
Zwrot podatku dla Polaków w Niemczech. Kilka zasad
Kleingewerbe w Niemczech razem z Carebiuro
Eurokv- Tanie ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech
Ubezpieczenie zdrowotne dla budowlańców w Niemczech
Podatki w Niemczech. Wszystkie ważne informacje
Progi, klasy podatkowe w Niemczech. Porady
Podatki dla polskiej firmy w Niemczech
Ulgi podatkowe dla polskich firm w Niemczech
Dobrze owocujące branże- praca w Niemczech dla Polaków
Rejestracja twojej firmy w Niemczech
Sprawdź to zanim założysz swoją firmę w Niemczech
Twoja własna firma w Niemczech na wyciągnięcie ręki!
Wszystko na temat jak założyć własną Firmę w Niemczech
Zakładanie własnej firmy w Niemczech krótko i na temat
Założenie własnej firmy w Niemczech to zadanie proste
Jak prowadzić swoją firme w Niemczech
Niemcy i ubezpieczenie zdrowotne – wszystko co musze wiedzieć!
Praca na Gewerbe i brak ubezpieczenia, konsekwencje prawne
Ubezpieczenie w Niemczech jest obowiązkowe- ważne!
Prowadzenie firmy w Berlinie, czyli jak działać gospodarczo w kraju?
Firma w Niemczech dostaje bardzo dobrą obsługę
Firma w Niemczech obsługiwana od A do Z
Mała firma w Niemczech
W Niemczech opłaca się prowadzić mała firmę.

© Rejestracja firmy w Niemczech - Carebiuro.de 2016.
Zakladanie firmy w Niemczech - Dzialalnosc gospodarcza w Niemczech - Firma w Niemczech bez meldunku
All rights reserved.