Zakładając firmę w Niemczech musisz wiedzieć, że masz do wyboru cały szereg opcji do wyboru. Nie ma tu żadnych ograniczeń związanych z tym, że jesteś Polakiem, ponieważ zgodnie z prawodawstwem Unii Europejskiej, każdy obywatel jej państwa członkowskiego ma prawo założyć dowolny rodzaj firmy w innym kraju wspólnoty.
spółka cywilna (Gesellschaft des bürgerlichen Rechts, GbR)
spółka jawna (Offene Handelsgesellschaft, OHG)
spółka komandytowa (Kommanditgesellschaft, KG
spółka z ograniczona odpowiedzialnością (Gesellschaft mit beschränkterHaftung, GmbH)
spółka akcyjna (Aktiengesellschaft, AG)
Najbardziej popularną jednak formą prowadzenia firmy transportowej w Niemczech, którą wybierają Polacy jest jednoosobowa działalność gospodarcza tzw. Gewerbe, a zaraz po niej spółka GmbH, czyli odpowiednik polskiej spółki z o.o. Do jej największych atutów należy ograniczenie ryzyka i odpowiedzialności majątkiem prywatnym. Wspólnicy GmbH ryzykują tylko ustalonym kapitałem zakładowym i nie ponoszą odpowiedzialności za zobowiązania spółki.
W Niemczech działalność transportowa pojazdami powyżej 3,5 DMC podlega przepisom Ustawy o towarowym transporcie drogowym (Güterkraftverkehrsgesetz – GüKG). § 3 tej ustawy ustala, że przewóz taki może odbywać się po wydaniu odpowiedniego zezwolenia. Bez niego można wykonywać m.in.: przewozy w ramach transportu zakładowego (zakłady są tego samego przedsiębiorstwa, personel także jest własny – § 9 GüKG), czy transport uszkodzonego pojazdu w celu jego naprawy.
zezwolenie na krajowy transport drogowy (Erlaubnis für den Güterkraftverkehr)
licencja unijna (EU-Lizenz)
Jak założyć firmę transportową w Niemczech?
Dla prowadzenia zawodowego transportu musisz też posiadać świadectwo umiejętności zawód przewoźnika - potwierdzone odpowiednim certyfikatem. Jeżeli certyfikat taki wyrobiłeś już w Polsce to w oparciu o wzorzec w załączniku III do rozporządzenia (WE) nr 1071/09, możesz spodziewać się jego uznania przez urzędy niemieckie. Co ważne, oprócz zezwolenia na prowadzenie działalności transportowej, Twoja firma musi posiadać zabezpieczenie finansowe – tak jak w Polsce – musisz posiadać 9 tysięcy € w przypadku pierwszego samochodu i 5 tysięcy € na każdy kolejny pojazd. Zabezpieczenie finansowe w określonej wysokości musi być potwierdzone przez bank, w którym posiadasz konto firmowe.
Jeżeli potrzebujesz pomocy w założeniu firmy transportowej w Niemczech zapraszamy do skorzystania z pomocy specjalistów od zakładania i prowadzenia firm dla Polaków za granicą, których znajdziesz w polskim biurze Carebiuro.
To może Państwa zainteresować:
Polskie biuro rachunkowe w Niemczech
Rejestracja polskiej spółki do urzędu skarbowego
Ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech
Jak założyć Gewerbe w Niemczech online
Pomoc w założeniu działalności w Niemczech
UWAGA: nie wymagamy osobistego stawienia sie w biurze- wszystko możemy załatwić drogą elektroniczną i pocztową:
Email: poczta@carebiuro.de
WhatsApp +49 160 430 803 6
WhatsApp +49 151 462 323 10
Biuro Burscheid +49 2174 666 3977
Biuro Dusseldorf +49 211 975 31 621
Biuro Leverkusen +49 2171 77 69 612
Biuro Polska +48 22 307 11 23