Składki to główny element umowy ubezpieczeniowej, dzięki któremu zbieramy kapitał na przyszłą dodatkową emeryturę. Składki te podlegają ulgom podatkowym. Oznacza to, że możesz je w rocznym zeznaniu podatkowym zaliczyć w wydatki specjalne i pomniejszyć kwotę należnego podatku. W 2025 roku maksymalna kwota podlegająca odliczeniu na wydatki specjalne wzrośnie aż do 100% poniesionego wkładu na ubezpieczenie emerytalne. Jak można zaliczyć składki na ubezpieczenie w wydatki specjalne?
Jak wcześniej wspomnieliśmy właściciel umowy ubezpieczeniowej typu Rürup może liczyć na ulgi podatkowe związane z kosztami poniesionymi na składki ubezpieczeniowe. W zeznaniu podatkowym należy zawnioskować o zaliczenie składek emerytalnych Rürup jako wydatki specjalne. Całkowita kwota składek podlegających odliczeniu to maksymalnie 20 000 € rocznie. Są plany by w przyszłości podnieść tę kwotę do 24 000 €, jednakże pozostaje to nadal w fazie projektów legislacyjnych.
Towarzystwa ubezpieczeniowe oprócz standardowej umowy ubezpieczenia typu Rürup oferują jej rozbudowaną formę z funduszem kapitałowym. Oprócz klasycznej emerytury Rürup istnieje również emerytura Rürup z funduszem kapitałowym. Jest to oferta przeznaczona dla ludzi, którym nie straszne jest ryzyko inwestycyjne, ponieważ nigdy nie wiadomo jakie profity i czy w ogóle może przynieść fundusz kapitałowy. Jeżeli już zdecydowałeś się na emeryturę podstawową, skonsultuj decyzję o rodzaju umowy ubezpieczeniowej z doradcą i nie podejmuj decyzji przedwcześnie.
Produkt ubezpieczeniowy zwany emeryturą typu Rürup pojawił się w Niemczech w 2005 r. Emerytura Rürup otrzymała swą nazwę od jej pomysłodawcy - ekonomisty Berta Rürupa. Jest to produkt, który uzupełnił już wcześniej obecne na rynku oferty emerytalne takie jak: emerytura zakładowa, prywatne ubezpieczenie emerytalne i emerytura Riester.
Podjęcie decyzji o wyborze emerytury typu Rürup winno się odbyć po wcześniejsze analizie dostępnych na rynku prywatnych ofert ubezpieczeń emerytalnych a szczególnie naszej sytuacji finansowej. To bowiem od naszych zasobów będzie zależeć wysokość naszych składek i zgromadzonego na emeryturę kapitału. Emerytura typu Rürup zwykle jest polecana osobom prowadzącym działalność na własny rachunek, które czerpią z tego dodatkowe korzyści w postaci ulg podatkowych. W indywidualnych przypadkach jest interesująca także dla pracowników zatrudnionych na umowę o pracę – jednakże niezbędna, podobnie jak w każdym przypadku jest ocena warunków umowy i diagnoza naszych finansów.
Emerytura typu Rürup jest produktem ubezpieczeniowym, gdzie kapitał zgromadzony po latach w przypadku śmierci beneficjenta może być dziedziczony ale tylko w określonych warunkach zastrzeżonych w umowie w momencie jej zawierania: renta dla dzieci uprawnionych do pobierania zasiłku.
Oba produkty są unikalne, oba mogą stać się obiektem zainteresowania innych osób zainteresowanych inwestowaniem w produkty ubezpieczeniowe, dzięki którym można zabezpieczyć sobie spokój finansowy na starość. O wyborze musisz zdecydować indywidualnie porównując oba rodzaje ubezpieczenia i zapisy konkretnych umów. Wybierz ten, który jest bardziej dopasowany do Twoich potrzeb i oczekiwań.
Polecane linki:
Opiekunki - tanie ubezpieczenie